Absurdalne testy, absurdalna ustawa

Od 19 stycznia obowiązują nowe zapisy ustawy, dotyczące szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców. Dla kursantów najważniejszą nowiną jest zmiana egzaminu teoretycznego. Nowe testy miały być bardziej życiowe i ułatwiać późniejsze poruszanie się po drodze. Czy tak rzeczywiście jest?

Wcześniejsza forma teorii nie była idealna. Nowa formuła miała wymóc na kursancie podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym, głównie w określaniu pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach.

Jak się okazuje, ogromna liczba pytań jest paradoksalna. Poniżej przedstawiam kilka z nich, które zostały zapamiętane przez osoby egzaminowane:

1. Czy jeśli u dentysty dostałaś/-eś znieczulenie i nie minęła godzina to czy możesz prowadzić auto?

2. Kierowca zjadł obfity posiłek i chce mu się wymiotować , boli go brzuch, co ma zrobić?

a) jechać dalej i wypić dużą ilość wody
b) zatrzymać się , zwymiotować i wziąć węgiel (medyczny)
c) jechać dalej, ale wolniej

3. Jakie wymiary mają tablice rejestracyjne?

4. Czy za znakiem F-4 (nazwa rzeki) można zawracać?

5. Ile może wystawać ładunek poza obrys pojazdu?

Takich rarytasów jest więcej. Co ciekawe, na 32-pytaniowy zestaw, JEDNO z nich dotyczyło określenia pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu.

Co lepsze, baza pytań jest utajniona. Nie znają jej kursanci, instruktorzy, egzaminatorzy. Ba, nie są znane nawet prawidłowe odpowiedzi! W branżowych rozmowach już teraz wiadomo, że wiele pytań jest źle sformułowanych, a odpowiedzi są niejednoznaczne.

Wiele bubli znajduje się jednak w samej ustawie. To właśnie w niej zawarta jest znacząca ilość błędów i paradoksalnych zapisów. Gorąco zapraszam do lektury pisma zaadresowanego do Premiera RP – Donalda Tuska. Zawiera ono wykaz absurdalnych zapisów oraz postulatów instruktorów oraz właścicieli szkół jazdy:

Protest Ośrodków Szkolenia Kierowców do Premiera RP – Donalda TuskaKomentarze (4) do "Absurdalne testy, absurdalna ustawa"

  • mateusz pisze:
  • Jarek pisze:
  • Kasia pisze:
  • Jarek pisze:
Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.