Droga S6 kluczem do rozwoju

Od kilku dni w „Głosie Pomorza” trwa akcja „Chcemy porządnej drogi przez Pomorze”. Jest to inicjatywa mająca na celu przyspieszenie budowy drogi ekspresowej między Szczecinem a Gdańskiem. To ważna sprawa również z perspektywy Lęborka.

Aktualnie powstanie S6 jest ciągle odkładane w czasie. Nie ma zapewnienia, czy uda się ją wykonać nawet w perspektywie lat 2014-2020, co jest dla nas – mieszkańców Lęborka jak i całego Pomorza – wręcz niedopuszczalne.

Obecnie, aby dostać się do siedziby województwa, czyli Gdańska, trzeba przebić się przez gąszcz skrzyżowań i zakorkowanych ulic Wejherowa, Redy, Rumii i Gdyni. Pokonanie 80-kilometrowej drogi zajmuje średnio od 1,5 do 2 godzin. Lęborczanie, dojeżdżający do pracy w trójmieście, dziennie tracą blisko 4 godziny na same dojazdy. To samo dotyczy osób studiujących na uczelniach wyższych.

Jeszcze ważniejszym aspektem jest rozwój Lęborka i okolic. Logicznym jest to, że wraz z powstaniem „Trasy Kaszubskiej”, powinni pojawić się też potencjalni przedsiębiorcy, chcący zainwestować w swoje nowe oddziały w powiecie lęborskim. Sprzyjać temu będzie dojazd z Trójmiasta do Lęborka w czasie 30-40 minut. Reasumując, utworzenie S6 to przede wszystkim szansa na nowe miejsca pracy.

To również zwiększenie potencjału ludzkiego w naszym mieście. W obecnych czasach naturalna jest bowiem migracja ludzi z dużych aglomeracji (Gdynia, Gdańsk) do spokojniejszych i mniejszych, takich jak Lębork. Dobrym przykładem jest Żukowo, gdzie co roku przybywa blisko tysiąc mieszkańców („sypialnia Trójmiasta”). Wskutek tego w gminie koniecznym stało się wybudowanie nowej szkoły.

Dlatego też bez wahania kliknąłem LUBIĘ TO na stronie: www.facebook.com/droga6 . Wszystkich czytelników bloga również do tego zachęcam. Tak jak można przeczytać w załączonych artykułach GP, tylko mocny lobbing i głośny odzew mieszkańców Pomorza daje szanse na rozpoczęcie budowy S6 już w perspektywie roku 2015.  Liczę też na to, że nie tylko Głos Pomorza, ale i inne media regionalne włączą się do inicjatywy – wszak im głośniej, tym lepiej.

Samorząd terytorialny Lęborka i powiatu lęborskiego również zajmował stanowiska w sprawie jak najszybszej budowy drogi S6. Już na początku kadencji Rady Miasta, czyli w 2010 roku, rajcy podjęli taką uchwałę:

Zobacz Stanowisko Rady Miejskiej w Lęborku

W miniony piątek zaś, Konwent Szefów Samorządów Terytorialnych Powiatu Lęborskiego przyjął stanowisko domagające się jak najszybszego wydania decyzji środowiskowej dla tzw. Trasy Kaszubskiej S6, łączącej Lębork z Obwodnicą Trójmiejską na wysokości Chwaszczyna.

Mam nadzieję, że akcja rozkręci się na dobre i wspólne działania ponad podziałami zostaną zauważone na najwyższym poziomie władzy. Jak do tej pory panuje bowiem swoisty chaos informacyjny odnośnie „naszej” drogi, która w aspekcie globalnym połączyłaby przecież Polskę z sąsiadami ze wschodu (Litwa, a dalej Łotwa, Estonia),  oraz z Niemcami i resztą zachodniej Europy. Jak widać S6 ma nie tylko wymiar regionalny, ale i międzynarodowy.

O każdych nowych informacjach na ten temat będę Państwa informował na łamach bloga. Głęboko wierzę, że nasza słuszna sprawa zakończy się jak najszybszym, pozytywnym finałem.


Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.