Egzaminów w Lęborku NIE będzie

Kilkanaście dni temu w jednej z lokalnych gazet ukazał się huczny artykuł, zapowiadający możliwość zdawania egzaminów na prawo jazdy w Lęborku. Wobec pytań bardzo wielu osób o prawdziwość tej tezy, z pełnym przekonaniem stwierdzam: egzaminów w Lęborku NIE będzie.

W Sejmie i Senacie trwają prace nad ustawą, która ma dopuścić otwarcie filii Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w miastach prezydenckich. Egzamin na prawo jazdy będzie można zdawać także w miastach wskazanych przez Sejmik Województwa na wniosek Marszałka Województwa. Nowe regulacje pozwalać mają na tworzenie punktów egzaminowania – na wzór czegoś w rodzaju „mini WORD” we wszystkich miastach prezydenckich – nie tylko tych na prawach powiatu

Decyzja ta musi być poparta mocnymi argumentami, że akurat w konkretnym mieście jest konieczność, by taka filia powstała. Jakie to argumenty? M.in. zbyt długie oczekiwanie na termin egzaminu w dotychczasowych WORD-ach.

Poza tym mieszkańcy niektórych miast do najbliższego Ośrodka przejechać muszą nierzadko 100 km. Tak jak np. mieszkańcy Chojnic, którzy do najbliższych Ośrodków mają 100 km (Piła, Bydgoszcz, Słupsk).

Pomijając wszystkie wyżej wymienione fakty (Lębork nie jest miastem prezydenckim, więc odpada ze względów formalnych), warto dodać, że egzaminy w Lęborku nie mogłyby się odbywać choćby ze względów infrastrukturalnych. Niestety, ale w naszym mieście nie ma zbytniej możliwości choćby do zmiany pasa ruchu, nie wspomnę już o rondach kilkupasmowych czy też nieco bardziej skomplikowanych skrzyżowań z sygnalizacją.

Pewnie dużo łatwej egzamin byłoby zdać, ale czy tylko o to chodzi? Jestem pewien, że 90% osób przez całe swoje życie nie odważyłoby się wytknąć nosa poza granice naszego powiatu. Zakupy w Słupsku czy Trójmieście byłyby możliwe tylko z miejsca pasażera.

Na sam koniec jeszcze raz zaznaczam: NIE będzie egzaminów na prawo jazdy w Lęborku.

Tłumaczymy, jak będą mogły powstać nowe WORD – portalnaukijazdy.pl

Senat za „MINI-Word” – choć z mini poprawką – portalnaukjazdy.pl

fot. portalnaukijazdy.pl1 komentarz do "Egzaminów w Lęborku NIE będzie"

  • D pisze:
Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.