Kiedy odbędą się wybory

W polskim Sejmie da się zauważyć coraz bardziej nerwowe ruchy. To znak, że zbliżają się wybory parlamentarne. Kiedy dokładnie się odbędą, na jakich zasadach wyznacza się ich termin i dlaczego nie będzie to listopad – wszystkie odpowiedzi znajdują się poniżej.

W świetle Konstytucji, Prezydent zarządza wybory nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.

Jako że VI Kadencja Sejmu (obecna) rozpoczęła się 5 listopada 2007 roku, to ostatecznym dniem, w którym Bronisław Komorowski ogłosi termin wyborów, będzie 7 sierpnia. Należy też się spodziewać, że decyzja nie zostanie ogłoszona wcześniej niż w miesiącu sierpniu. Spowodowane jest to tym, że 1 sierpnia w życie wejdzie nowy Kodeks Wyborczy, zawierający szereg nowych rozwiązań.

Wracając do tematu, zgodnie z prawnymi wyliczeniami, do wyboru terminu wyborów Głowa Państwa ma cztery niedziele:

- 9 października
- 16 października
- 23 października
- 30 października

Z w/w dat, z praktycznie 100 % pewnością odrzucić można 30 października. Wytłumaczenie takiego założenia jest bardzo proste – trudno będzie przeprowadzić wybory 48 godzin przed dniem Wszystkich Świętych. Po pierwsze, Polacy – co naturalne – wyjadą na groby swoich bliskich i nie będą mieli możliwości oddania głosów. Po drugie, ciężko wyobrazić sobie żywe dyskusje polityczne w dni zadumy. Nie branie tej daty pod uwagę Bronisławowi Komorowskiemu polecił też Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Drugą mało prawdopodobną datą wyborów parlamentarnych jest dzień 9 października. Hipoteza ta uwarunkowana jest prezydencją Polski w Unii Europejskiej i zaplanowanymi na ten dzień wydarzeniami.

Idąc drogą dedukcji, do rozważenia zostały już tylko dwa terminy: 16 lub 23 października. Biorąc pod uwagę zdanie przedstawicieli partii, z którymi spotkał się Prezydent, najbardziej realną datą wyborów jest 23 października. Uargumentowane jest to tym, by wybory odbyły się możliwie jak najpóźniej – po to, by jak najmniej kolidowały w przewodniczeniu Polski w UE.

Oczywiście wszystkie te rozważania poparte są założeniem, że wybory będą terminowe. Nie zawsze w polskiej historii wyborów demokratycznych było to takie pewne i naturalne. Od roku 1989, w Polsce trzy razy skracano kadencję sejmu i senatu (średnio co druga). Kilkanaście dni temu również można było usłyszeć głosy mówiące o możliwości wcześniejszych wyborów, jednak prawdopodobnie Sejm VI kadencji dotrwa do końca czasu urzędowania.Komentarze (2) do "Kiedy odbędą się wybory"

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.