Niekończąca się strefa 30 km/h

Nowo powstały parking przy basenie to świetna i trafna inwestycja. Niestety, nawet tam jest szansa na ustanowienie złego oznakowania. Początek strefy ograniczonej prędkości nie ma końca, a i na odnogi parkingu skręcić nie można.

Strefa ograniczonej prędkości to obszar obejmujący drogi o dużym natężeniu ruchu pojazdów i pieszych i dużej liczbie skrzyżowań, gdzie zasadnym jest ograniczenie prędkości. Może obejmować ulice w centralnych częściach miasta czy też okolice centrów handlowych.

Pomijając zasadność ustanowienia na parkingu strefy oraz samo miejsce postawienia znaku (połowa obszaru) warto wiedzieć, że wyjazd ze strefy ograniczonej prędkości oznakowany jest znakiem B-44 „koniec strefy ograniczonej prędkości”. Umieszcza się go na wszystkich wylotach ze strefy oznakowanej znakiem B-43 (początek strefy).

W omawianym miejscu odwołania strefy nie ma, toteż wedle aktualnego oznakowania, wyjeżdżając z tego parkingu, gdziekolwiek się nie pojedzie, należy przez całe miasto jechać maksymalnie 30 km/h.

Drugi z kolei znak – „nakaz jazdy na wprost” sprawia, że tak jak widać na zdjęciu, nie można skręcić w lewo (np. w dwie odnogi na parking skośny). Zdecydowanie trafniejszym rozwiązaniem byłoby ustawienie znaku „droga jednokierunkowa” (taki sam… jednak kwadratowy) – dzięki temu ruch na parkingu płynąłby w jedną stronę, no i skręcać można by było…

Sprawę oczywiście zgłoszę do odpowiednich służb. Mam nadzieję, że za jakiś czas błędy zostaną naprawione…


Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.