Rowerowe wnioski

W porozumieniu z Lęborskim Stowarzyszeniem Rowerowym „Lew Lębork” oraz licznymi entuzjastami jazdy jednośladem, 2 maja wraz ze Stowarzyszeniem Ziemia Lęborska złożyliśmy wniosek, którego realizacja przyczyni się do postrzegania Miasta Lębork jako przyjaznego rowerzystom.

Pismo nawiązuje do 3 aspektów.

Szczegółowe opisy wraz ze zdjęciami znajdują się u dołu tekstu.

Pierwszy z nich dotyczy wytyczenia nowych ścieżek rowerowych – często w istniejących już szlakach drogowych.

Przedstawione wnioski polegają głównie na wymalowaniu ścieżek rowerowych, obniżeniu krawężników lub wyprostowaniu części dotychczasowych chodników, na których trasa rowerowa z powodzeniem mogłaby przebiegać.

Warto zaznaczyć, że przedstawione propozycje to miejsca, w których występuje duże natężenie ruchu rowerowego – dotychczasowe, „dzikie” przejazdy powodują narażenie na niebezpieczeństwo pieszych, jak i samych rowerzystów. Wyznaczenie na poniższych chodnikach ścieżek rowerowych spowodowałoby uporządkowanie ruchu na danych odcinkach.

Drugi aspekt pisma nawiązuje do oznaczenia na czerwono dróg rowerowych w miejscach, gdzie przebiegają one przez jezdnie.

Wymalowane na czerwono przejazdy są widoczne dla kierujących samochodami z bardzo daleka. Dzięki temu kierowcy zwracają uwagę na rowerzystów, którzy znajdują się w obrębie ścieżki przed skrzyżowaniem. Również sami piesi starają się nie korzystać z części pasa ruchu przeznaczonego dla rowerzystów.

Takie rozwiązanie jest powszechnie znane w Polsce, m.in. w sąsiednim Słupsku, Rumi czy Trójmieście.

W związku ze wciąż poszerzającym się gronem rowerzystów w naszym mieście oraz niebezpieczeństwami, na jakie narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, wnioski wydają się być jak najbardziej zasadne, a jednocześnie koszt ich wykonania jest niewielki.

Trzeci aspekt wniosku apeluje o opracowanie docelowego projektu „Systemu tras rowerowych dla Miasta Lęborka” w ramach pakietu dokumentacji dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF), na które uzyskano dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury
i Rozwoju.

Poniżej zdjęcia oraz opis miejsc, wymienionych we wnioskach:

WNIOSEK O WYTYCZENIE ŚCIEŻEK ROWEROWYCH – kliknij

WNIOSEK O WYMALOWANIE CZERWONYCH ŚCIEŻEK ROWEROWYCH – kliknij

PEŁNA TREŚĆ ZŁOŻONEGO PISMA – kliknij

Wskutek wielu spotkań oraz rozmów z przedstawicielami Miasta oraz Zarządców Dróg, których zgoda w niektórych przypadkach będzie potrzebna, można zauważyć, że panuje chęć i dobra wola do realizacji rowerowych wniosków. Miejmy nadzieję, że sprawa znajdzie swój pozytywny i szybki finał.

 Komentowanie wyłączone.